Największa w Polsce mobilna wyszukiwarka przejazdów z Polski do Belgii.

 
 
 
 

Dodano 2022-12-14 ( komentarzy 0)

Praca w Belgii
Praca w Belgii

Wyjazd do pracy w Belgii, na co zwrócić uwagę?

Polskie zarobki – mimo że są już wyższe niż jeszcze kilka lat temu – znacznie odbiegają od tych w innych państwach Europy Zachodniej. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz więcej osób decyduje się na podjęcie pracy za granicą. Krajem, który wzbudza ogromne zainteresowanie jest Belgia. Jeśli decydujesz się na wyjazd zarobkowy do Belgii, warto, abyś wcześniej dowiedział się co nie co o tym kraju. Dzięki temu dużo łatwiej odnajdziesz się w nowym państwie.

Jak wygląda legalność pobytu w Belgii?

Obowiązujące w Belgii prawo pozwala na trzymiesięczny pobyt. Jest to tak zwany pobyt turystyczny. UWAGA: w ciągu dziesięciu dni od przybycia na teren Belgii należy zgłosić swój pobyt odpowiednim władzom. Można zrobić to w urzędzie miasta bądź na komisariacie Policji. Pamiętaj, że niedopełnienie tego obowiązku może skutkować karą w wysokości dwustu euro. Jeśli mieszkasz w hotelu, nie musisz tego robić.

Jeśli chcesz zostać na terenie Belgii dłużej niż trzy miesiące i zależy Ci na tym, aby Twój pobyt był legalny, musisz pamiętać o spełnienie jednego z kilku warunków. Musisz więc:

  • być osobą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę;

  • prowadzić własną działalność gospodarczą;

  • aktywnie poszukiwać pracy;

  • studiować na terenie Belgii (warunkiem jest posiadanie również ubezpieczenia zdrowotnego);

  • posiadać ubezpieczenie zdrowotne i odpowiednie środki pieniężne, które pozwalają Ci na utrzymanie się w Belgii.

W Belgii w grę wchodzi zarówno pobyt stały, jak i czasowy. Ten pierwszy przysługuje wszystkim, którzy przez pięć lat przebywali nieprzerwanie na terenie Belgii na podstawie pobytu czasowego. UWAGA: jeśli przez dwa następujące po sobie lata nie będzie Cię w tym kraju, stracisz prawo do pobytu stałego.

Jak wyglądają kwestie formalne związane z pracą w Belgii?

Belgijski rynek pracy otworzył się na Polaków w 2009 roku. Bardzo szybko zaczął cieszyć się niemałą popularnością. Jeśli decydujesz się na pracę w Belgii, pamiętaj, że zasadniczy czas pracy w tym kraju to trzydzieści osiem godzin w tygodniu. W niektórych branżach jest to jednak albo krótszy, albo dłuższy. Przykładem jest branża budowlana, w przypadku której czas pracy wynosi czterdzieści godzin w tygodniu. Jeżeli będziesz pracować w budowlance, będzie Ci jednak przysługiwał dodatkowy płatny urlop.

Jeśli chodzi o umowę o pracę, to w Belgii w grę wchodzi zarówno ta zawarta na czas określony, jak i nieokreślony. UWAGA: jeśli decydujesz się na zawieranie z pracodawcą umowy ustnej, to pamiętaj, że będzie ona traktowana jako ta zawarta ta czas nieokreślony. Jednocześnie takie umowy uważane są za te w pełnym wymiarze czasu pracy. Na belgijskim rynku pracy stosowane są również umowy o dzieło, które odnoszą się do konkretnego zlecenia, a także umowy o pracę zawierane z uczniami i studentami. Umowa o pracę musi zawierać określone elementy. Są to między innymi:

  • data zatrudnienia;

  • rodzaj pracy;

  • wysokość wynagrodzenia i sposób, w jaki będzie ono wypłacane;

  • okres wypowiedzenia.

Oczywiście istotne są dane każdej ze stron, a także ich podpisy. Trzeba bowiem wiedzieć, kogo umowa dotyczy. Po podpisaniu umowy zawsze masz prawo do jej wypowiedzenia. Musi to jednak odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami. UWAGA: wypowiedzenie zawsze musi być sporządzone w formie pisemnej. Forma ustna jest w tym przypadku niedopuszczalna.

 
 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto